
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2 % |
| Height - Seated (Max) | 2.29 mm |
| Length | 2.8956 mm |
| Width | 2.79 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1008 |
| Case Code (Metric) | 2520 |
| Height | 2.286 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Self Resonant Frequency | 70 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 32 |
| Current Rating | 420 mA |
| DC Resistance (DCR) | 1.56 Ω |
| Test Frequency | 7.9 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 3.9 µH |
| Core Material | Ferrite |
| Max DC Current | 1 A |
Stock: 1303
Distributors
pcbx
Unit Price$0.12482
Ext.Price$0.12482
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.12482 | $0.12482 |
| 10 | $0.11370 | $1.13700 |
| 50 | $0.10340 | $5.17000 |
| 100 | $0.09404 | $9.40400 |
| 500 | $0.08967 | $44.83500 |
| 1000 | $0.08550 | $85.50000 |
| 3000 | $0.08118 | $243.54000 |
| 5000 | $0.07708 | $385.40000 |
| 10000 | $0.07318 | $731.80000 |
